GWM5610U-1 Men`s G-shock Black Resin Digital Alarm Watch by Casio
$195
OUT OF STOCK
Details
Casio watch - Dial: Gray, Band: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11881650 |
| GTIN | 079767966140 |
| Model | GWM5610-1 |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Gray |
| Band Width | 25 mm |
| Case Size | 43 mm |
| Band Material | Resin |
| Case Material | Rubber |
| Case Thickness | 12 mm |
| Features | Atomic World Timer Alarm |
| Crystal | Mineral |
| Calendar | Date Day Month |
| Case Shape | Square |
| BandWidth | 25 mm |
| CaseColor | Black |
| CaseMaterial | Rubber |
| CaseShape | Square |
| CaseThickness | 12 mm |
| Dial | Grey |
| WarrantyLength | 1 year |
| WaterResistant | 200 meters |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Indices | Multi Dial No Hour Marks |
| Band/Strap | Bund Strap |
| Reference Number | GWM5610-1 |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Display | Digital |
| Manufacturer | Casio |