Flak 2.0 Xxl Matte Black/prizm Deep Water Polarized Men`s Sunglasses by Oakley
$252
$267
Details
Oakley sunglasses FLAK XXL - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM DEEP WATER
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11883411 |
| MPN | OO9488-0563 |
| GTIN | 888392665997 |
| Model | OAKLEY FLAK 2.0 XXL |
| Lens Color | PRIZM DEEP WATER |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Width | 63.7 mm |
| Bridge Width | 10 mm |
| Temple Length | 131 mm |
| Frame Width | 131.6 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 267 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 42.3 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | POLARIZED PRIZM |
You might also like
Oakley Flak 2.0 S Polished White/prizm Sapphire Unisex Sunglasses OO9511-0259 - Frame: POLISHED WHITE, Lens: PRIZM SAPPHIRE
OO9363-13 Mens Oakley Flak Beta Polarized Sunglasses - Frame: Black, Lens: Blue
Oakley Men`s OO9188 Flak 2.0 XL Rectangular Sunglasses Polished White/fire Irid - Frame: White, Lens: Red Iridium
Oakley Flak 2.0 XL Sunglasses - Frame: 94, Lens: Prizm Saphire Iridium
Oakley Flak Jacket Sunglasses 03-906J Infrared/black Iridium Asian - Frame: Gray, Lens: Blue Iridium