Sutro Lite Matte Carbon/prizm Trail Torch Men`s Sunglasses OO9463-0439 by Oakley
$190
$214
Details
Oakley sunglasses SUTRO LITE - Frame: MATTE CARBON, Lens: PRIZM TRAIL TORCH
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11883428 |
| MPN | OO9463-0439 |
| GTIN | 888392489364 |
| Model | OAKLEY SUTRO LITE |
| Frame Color | MATTE CARBON |
| Lens Color | PRIZM TRAIL TORCH |
| Temple Length | 138 mm |
| Size | M (133mm) Sold in one unique size |
| Frame Width | 132.6 mm |
| Department | Men |
| Features | Lightweight |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Technology | PRIZM |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Height | 58.3 mm |
You might also like
Oakley Sutro Lite Sweep Sunglasses - 2025 - Tld Blue Colorshift W/prizm Grey - Frame: TLD Blue Colorshift, Lens: Prizm Grey
OO9463-60 Mens Oakley Sutro Lite Sunglasses - Frame: Matte Black Ink
OO9463-57 Mens Oakley Sutro Lite Sunglasses - Frame: Matte Trans Fern Swirl
Oakley Sutro Lite Matte Black/prizm Road Men`s Sunglasses OO9463-0139 - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM ROAD
OO9465-25 Mens Oakley Sutro Lite Sweep Sunglasses - Frame: Team USA Matte Navy
Oakley Sutro Lite Sweep Troy Lee Designs Series Sunglasses - Frame: Troy Lee Designs Blue Colorshift
OO9465-22 Mens Oakley Sutro Lite Sweep Sunglasses - Frame: Matte Black
OO9463A-16 Unisex Oakley Sutro Lite A Sunglasses - Frame: STEEL