Holbrook Xxl Woodgrain/prizm Tungsten Polarized Sunglasses OO9487-0861 by Oakley
$228
$237
Details
Oakley sunglasses Holbrook XXL - Frame: Woodgrain, Lens: Prizm Tungsten
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11893435 |
| MPN | OO9487-0861 |
| GTIN | 888392664655 |
| Model | Oakley Holbrook XXL |
| Lens Color | Prizm Tungsten |
| Frame Color | Woodgrain |
| Lens Width | 61 mm |
| Temple Length | 143 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Frame Width | 145 mm |
| Size | XXL (145mm) Sold in one unique size |
| Type | Sunglasses |
| Department | Unisex Adults |
| MSRP | 237 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 47.1 mm |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
You might also like
Oakley Holbrook Xxl Sunglasses - 2025 - Matte Black W/prizm Black Polarized - Frame: Matte Black, Lens: Prizm Black Polarized
Oakley Holbrook Xxl Matte Black Camo/prizm Ruby Sunglasses OO9487-0661 - Frame: MATTE BLACK CAMO, Lens: PRIZM RUBY
Oakley Holbrook Xxl Matte Black/prizm Black 61 mm Sunglasses OO9487-0261 - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM BLACK