Heliostat Polished Black/prizm Ruby Men`s Sunglasses OO9231-0661 by Oakley
$178
Details
Oakley sunglasses HELIOSTAT - Frame: POLISHED BLACK, Lens: PRIZM RUBY
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11896566 |
| MPN | OO9231-0661 |
| GTIN | 888392601599 |
| Model | OAKLEY HELIOSTAT |
| Lens Color | PRIZM RUBY |
| Frame Color | POLISHED BLACK |
| Lens Width | 61 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 129 mm |
| Frame Width | 126.3 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 160 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 38.6 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Lens Technology | PRIZM |
You might also like
Oakley Heliostat Matte Black/prizm Black Polarized Men`s Sunglasses OO9231-0261 - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM BLACK
OO9231-17 Unisex Oakley Heliostat Polarized Sunglasses - Frame: Matte Stone Desert Tan
Oakley OO9231-3861 Heliostat Sunglasses Prizm Black Matte/grey Night Mission - Frame: Black, Lens: Prizm Black
Oakley OO9231-2261 Heliostat Sunglasses Matte Transparent Jade w/ Prizm Black - Frame: Transparent Jade, Lens: PRIZM BLACK
Oakley Heliostat Matte Black/prizm Grey Men`s Sunglasses OO9231-0161 - Frame: MATTE BLACK, Lens: PRIZM GREY
Oakley Heliostat Polarized Sunglasses- Matte Stone Desert Tan/prizm Grey - Frame: Gray, Lens: Gray