30MontagneminiO B5I 2000 Havana Women`s Eyeglasses 54-16-135 by Dior
$258
$580
Details
Dior eyeglasses - Frame: Havana
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11900322 |
| MPN | CD50038I-005 |
| GTIN | 0192337098277 |
| Model | 30MONTAIGNEMINIO B5I 2000 |
| Frame Color | Havana |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 135mm |
| Vertical | 40 mm |
| Pattern | Tortoise Shell |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | Unit |
| Personalized | No |
| Theme | Designer Modern Elegance Sophisticated Parisian Chic warmth Luxury |
| Style | Cat Eye |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Features | Cat Eye Full Rim CD Logo on Temples Lightweight |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Christian Dior |