DM50003J 084 Shiny Light Blue Men`s Eyeglasses 53-20-150 by Dior
$258
$580
Details
Dior eyeglasses - Frame: Shiny Light Blue
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11900505 |
| MPN | DM5003J-084 |
| GTIN | 192337061639 |
| Model | DIOR DM50003J 084 53-20-150 |
| Frame Color | Shiny Light Blue |
| Bridge Width | 20mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 150mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| LENSES | CLEAR DEMO LENSES |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | Unit |
| Personalized | No |
| Theme | Designer Modern Contemporary Shiny Light Blue Transparent |
| Style | Square |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Features | Full Rim Square CD Logo on the Temples Compatable with Progressive |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Christian Dior |