spirito R2J 1000 Shiny Black Squared/oval Women`s Eyeglasses 53-18-140 by Dior
$258
$580
Details
Dior eyeglasses SpiritO - Frame: Black
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11909291 |
| MPN | CD50024J-001 |
| GTIN | 192337060700 |
| Model | DiorSpiritO R2J 1000 53 |
| Frame Color | Black |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Vertical | 40 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| LENSES | CLEAR DEMO LENSES |
| Department | Women |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | Unit |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Theme | Designer LUXURY |
| Style | SQUARED/OVAL |
| Features | Full Rim CD LOGO ON TEMPLES SUARE/OVAL LEIGHTWEIGHT |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Christian Dior |