Christian essentialo NU F000 58mm Chrome Eyeglasses Italy Unisex by Dior
$421
Details
Dior eyeglasses EssentialO - Frame: Silver
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11925643 |
| MPN | DiorEssentialO NU |
| Model | DiorEssentialO NU |
| Frame Color | Silver |
| Bridge Width | 19 mm |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Vertical | 44 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Style | Pilot |
| Age Group | Adult |
| Frame Material | Metal |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim Rectangular Square |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Christian Dior Dioressentialo R2F 1000 Shiny Black Authentc Eyeglasses 53-18 - Frame: POLISHED BLACK
Dior Eyeglasses Frames Dioressentialo R21 4900 Transparent Blue Gray 51-19-150 - Frame: Multicolor
Christian Dior Dioressentialo RU 5600 49mm M. Gray Eyeglasses Italy Unisex - Frame: Gray