Hex Jector Eyeglasses OX8032-0557 57-17 141 Matte Black Camo Frames by Oakley
$301
Details
Oakley eyeglasses - Frame: Satin Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11927085 |
| GTIN | 888392592712 |
| Model | Oakley OX8032-0557 |
| Frame Color | Satin Black |
| Frame Width | 143 mm - Large |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Width | 57 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Temple Length | 141 mm |
| Vertical | 36 mm |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Unisex |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Plastic / Metal |
| Style | Rectangular |
| Theme | Sports |
| Features | Rubber Nose pads |
| Country of Origin | Thailand |
| Lenses | Demos with Logo Imprint |