GA2100BM-7A8 G-shock 2100 Series Analog Digital Silver Dial Resin Watch by Casio
$178
Details
Casio watch [GA2100BM-7A8] - Dial: Silver
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11946109 |
| MPN | GA2100BM-7A8 |
| GTIN | 4549526399794 |
| Model | G-SHOCK GA-2100 |
| Dial Color | Silver |
| Max Wrist Size | 8.26 - 8.5 in |
| Case Size | 48.5 × 45.4 × 11.8 mm |
| Band Width | 20 mm |
| Closure | Buckle |
| Number of Jewels | 21 Jewels |
| Indices | Baton Indexes |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Handedness | Right |
| Department | Men |
| Caseback | Solid |
| Bezel Type | Fixed |
| Escapement Type | Lever |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport |
| Features | Alarm Shock-Resistant World Time |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA2100BM-7A8 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |