G-shock GA110LS-7A Mens Translucent/yellow Case Ana-digi Watch by Casio
$202
Details
Casio watch [GA110LS-7A] - Band: Clear
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11952840 |
| MPN | GA110LS-7A |
| GTIN | 889232270401 |
| Model | Casio G-Shock |
| Band Color | Clear |
| Case Size | 51.2mm |
| Closure | Buckle |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 16.9mm |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Alarm Chronograph Day/Date Mineral Crystal Timer Water-Resistant World Time led light |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GA110LS-7A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| Display | Analog & Digital |