G-shock GMDS5610IT-3 Itzy Collaboration Limited Digital Women`s Watch by Casio
$246
Details
Casio watch [GMDS5610IT-3] - Dial: Gray, Band: Green, Bezel: Green
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 11957077 |
| MPN | GMDS5610IT-3 |
| Model | G-Shock |
| Bezel Color | Green |
| Band Color | Green |
| Dial Color | Gray |
| Case Size | 40.5 mm |
| Closure | Buckle |
| Indices | Arabic Numerals |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Case Thickness | 11.9 mm |
| Department | Women |
| Watch Shape | Rectangle |
| Age Group | Adult |
| Style | Casual Sport |
| Features | Alarm Day/Date stop watch |
| Case Material | Resin |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | GMDS5610IT-3 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Digital |