Gibston Sunglasses OO9449-1660 Black Prizm Polarized Deep Water W/pouch by Oakley
$234
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Prizm Deep Water
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11968129 |
| MPN | OO9449-1660 |
| Model | OO9449-1660 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Prizm Deep Water |
| Temple Length | 132 mm |
| Lens Socket Width | 61 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Tinted Prizm |
| Style | Wrap |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 100% UV |
| Theme | Designer |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 45 mm |
| Country of Origin | United States |