Christian pacific B2I 55A1 Crystal Green/smoke Gradient Sunglasses 54-20 by Dior
$465
$680
Details
Dior sunglasses Pacific - Frame: CRYSTAL GREEN WITH WHITE TEMPLES, Lens: SMOKE GREY GRADIENT
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 11980873 |
| Model | DiorPacific S2U 62G1 |
| Frame Color | CRYSTAL GREEN WITH WHITE TEMPLES |
| Lens Color | SMOKE GREY GRADIENT |
| Bridge Size | 20 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 140mm |
| Vertical | 47 mm |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | Anti-Reflective Mirrored |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | UVA |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Butterfly |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate |
| Personalized | No |
| Features | Lightweight |
| Country of Origin | Italy |
You might also like
Christian Diorpacific S2U 55A7 Dark Green/green Mirror Lens Sunglasses 53-17 - Frame: DARK GREEN WITH WHITE TEMPLES, Lens: GREEN FLUSH MIRROR
Christian Diorpacific S2U 62G1 Lavander/pink Gradient Lens Sunglasses 53-17 - Frame: TRANSPARENT LAVANDER WITH WHITE TEMPLES, Lens: PINK GRADIENT