Flak 2.0 XL Sunglasses Shiny Black Prizm Golf Lens OO9188-0559 with Case by Oakley
$230
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Prizm Golf, Logo: Gunmetal
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 11983104 |
| MPN | OO9188-0559 |
| Model | OO9188-0559 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Prizm Golf |
| Logo Color | Gunmetal |
| Temple Length | 133 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Protection | 100% UV |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Sport |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 100% UV |
| Theme | Sport |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 12 mm |
| Vertical (including frame) | 42 mm |