Briza Polarized Sunglasses OO9497-0458 Matte White W/ Prizm Deep Water by Oakley
$202
Details
Oakley sunglasses - Frame: Matte White, Lens: PRIZM DEEP WATER POLARIZED
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12021951 |
| MPN | OO9497-0458 |
| GTIN | 888392675675 |
| Model | OO9497-0458 |
| Frame Color | Matte White |
| Lens Color | PRIZM DEEP WATER POLARIZED |
| Bridge Size | 16 mm |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| LOT # | 85.20 |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Briza |
| Theme | Sport |
| Frame Material | O Matter |
| Vertical (including frame) | 52 mm |
| Country of Origin | United States |