Frogskins Range OO9284-0355 Sunglasses Matte Carbon Blue Milk Prizm Black by Oakley
$209
Details
Oakley sunglasses - Frame: Gray, Lens: Black, Logo: Blue
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12037972 |
| MPN | OO9284-0355 |
| Model | OO9284-0355 |
| Frame Color | Gray |
| Lens Color | Black |
| Logo Color | Blue |
| Temple Length | 136 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Frogskins |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |