Sunglasses Split Time Matte Olive Green Prizm Bronze OO4129-2558 by Oakley
$202
Details
Oakley sunglasses - Frame: Green, Lens: Brown, Manufacturer: Matte Olive Ink
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12038837 |
| MPN | OO4129-2558 |
| GTIN | 888392609557 |
| Model | OO4129-2558 |
| Logo Color | Gunmetal |
| Frame Color | Green |
| Lens Color | Brown |
| Bridge Size | 13 mm |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 133 mm |
| LOT # | 81.60 |
| Lens Technology | Tinted Prizm |
| Type | Sunglasses |
| Department | Unisex |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style | Pilot |
| Theme | Designer |
| Frame Material | Acetate Metal |
| Vertical (including frame) | 53 mm |
| Manufacturer Color | Matte Olive Ink |