Activate OX8173-0355 Satin Grey Smoke Green Eyeglasses 55-16 by Oakley
$284
$390
Details
Oakley eyeglasses ACTIVATE - Frame: SATIN GREY SMOKE WITH GREEN ACENTS
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12043256 |
| Model | OAKLEY ACTIVATE OX8173-0355 |
| Frame Color | SATIN GREY SMOKE WITH GREEN ACENTS |
| Frame Width | 140mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Lens Width | 55 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Temple Length | 141mm |
| Vertical | 41 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Acetate |
| Style | Square |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |