Frogskins Small Sunglasses Shiny Clear Prizm Sapphire OO9508-0153 W/pouch by Oakley
$209
Details
Oakley sunglasses - Frame: Clear, Lens: Blue
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12047695 |
| MPN | OO9508-0153 |
| GTIN | 888392668707 |
| Model | OO9508-0153 |
| Frame Color | Clear |
| Lens Color | Blue |
| Temple Length | 133 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Square |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Theme | Sport |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 16 mm |
| Vertical (including frame) | 47 mm |
| Country of Origin | United States |