Race 2 Titanium Trail Watch SS051203000 by Suunto
$728
Details
Suunto watch Race - Bezel: Black
Suunto is a leading brand known for its high-performance sports watches and outdoor instruments. With a focus on accuracy and durability, Suunto provides reliable solutions for athletes and adventurers alike. Whether you’re hiking, running, or diving, Suunto`s innovative technology helps you track your activities and elevate your performance, making it a trusted choice for outdoor enthusiasts.
Product Specs
| Brand | Suunto |
| SKU | 12052020 |
| MPN | SS051203000 |
| GTIN | 045235103478 |
| Model | Suunto Race 2 |
| Bezel Color | Black |
| Lug Width | 22 mm |
| Case Size | 49 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Watch Shape | Round |
| Style | Sport |
| Features | Alarm Altimeter |
| Case Material | Titanium |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Papers | Yes |
| Reference Number | SS051203000 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Silicone |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Finland |
| Display | Digital |