Frogskins Range XL Sunglasses Matte Clear Prizm Violet OO9503-0558 Wpouch by Oakley
$221
Details
Oakley sunglasses - Frame: Clear, Lens: Purple
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12062677 |
| MPN | OO9503-0558 |
| GTIN | 888392672162 |
| Model | OO9503-0558 |
| Frame Color | Clear |
| Lens Color | Purple |
| Temple Length | 143 mm |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Frogskins |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 100% UV |
| Theme | Sport Standard Issue |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 53 mm |
| Country of Origin | United States |