Orlandi Black Diamond Quilted Crossbody Shoulder Bag Clutch by Valentino
$100
Details
Valentino bag - Handle/Strap: Black, Hardware: Gold, Exterior: Black
Valentino is a renowned luxury fashion brand celebrated for its exquisite craftsmanship and timeless elegance. Known for its iconic red dresses and sophisticated accessories, Valentino embodies a perfect blend of modern style and classic allure. With Valentino, you can indulge in high-end fashion that elevates your wardrobe and makes a lasting impression on any occasion.
Product Specs
| Brand | Valentino |
| SKU | 12123778 |
| MPN | V2003 |
| GTIN | 196644072746 |
| Handle/Strap Color | Black |
| Hardware Color | Gold |
| Exterior Color | Black |
| Lining Color | Black |
| Bag Width | 9.5 in |
| Size | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Closure | Turn Lock Zip |
| Occasion | Business Casual Formal Party/Cocktail Travel Wedding Workwear |
| Bag Depth | 3 in |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Stitching Strap Accent |
| Personalize | No |
| Accessories | Brand Card Detachable Strap |
| Department | Women |
| Unit Type | Unit |
| Style | Shoulder Bag |
| Features | Adjustable Strap Lightweight Limited Edition |
| Finish | Quilted |
| Pattern | Argyle/Diamond |
| Bag Height | 5.5 in |
| Character | Valentino Orlandi |
| Handle Style | Crossbody Strap |
| Lining Material | Fabric |
| Exterior Material | Leather Vegan |
| Hardware Material | Gold-Plated |
| Theme | Classic Designer Italian |
| Strap Drop | Adjustable |
| Country of Origin | Italy |
| Handle/Strap Material | Natural & Synthetic Leather |
| Product Line | Valentino VLogo |