Flak Jacket Xlj Matte Black/grey 63 mm Sunglasses OO9009 11-004 by Oakley
$202
Details
Oakley sunglasses Flak Jacket XLJ - Frame: Matte Black, Lens: Grey
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12128479 |
| MPN | OO9009-11-004-63 |
| GTIN | 700285081045 |
| Model | Oakley Flak Jacket XLJ |
| Lens Color | Grey |
| Frame Color | Matte Black |
| Lens Width | 63 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Bridge Width | 14 mm |
| Frame Width | 144 mm |
| Size | XXL (144mm) Sold in one unique size |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| MSRP | 193 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 37 mm |