Latch A Sunglasses Matte Black Prizm Sapphire OO9349-5553 Low Bridge by Oakley
$228
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Prizm Sapphire
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12129480 |
| MPN | OO9349-5553 |
| GTIN | 888392641168 |
| Model | OO9349-5553 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Prizm Sapphire |
| Temple Length | 139 mm |
| Lens Socket Width | 53 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Round |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 100% UV |
| Theme | Designer Standard Issue Latch™ (Low Bridge Fit) Fathom Collection |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 21 mm |
| Vertical (including frame) | 49 mm |
| Country of Origin | United States |