Sunglasses Terraforma OO9530-0358 Matte Clear Frame / Prizm Ruby Lens by Oakley
$178
Details
Oakley sunglasses Terraforma - Frame: Matte Clear, Lens: PRIZM RUBY, Manufacturer: Matte Clear
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12130996 |
| MPN | OO9530-0358 |
| GTIN | 888392686701 |
| Model | Terraforma |
| Frame Color | Matte Clear |
| Lens Color | PRIZM RUBY |
| Bridge Size | 17 mm |
| Lens Socket Width | 58 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| LOT # | 64 |
| Pattern | Solid |
| Lens Technology | PRIZM |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Sports |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Color | Matte Clear |