Frogskins Hybrid OO9289-0255 Sunglasses Teal Tennis Ball Yellow W/pouch by Oakley
$221
Details
Oakley sunglasses - Frame: Multicolor, Lens: Prizm Ruby Red, Logo: White
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12136839 |
| MPN | OO9289-0255 |
| Model | OO9289-0255 |
| Frame Color | Multicolor |
| Lens Color | Prizm Ruby Red |
| Logo Color | White |
| Temple Length | 138 mm |
| Lens Socket Width | 55 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Frogskins |
| Theme | Sport |
| Frame Material | Acetate |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Manufacturer Color | Celeste/Tennis Ball Yellow |