SI Half Jacket 2.0 XL Sunglasses Matte Black Polarized OO9154-13 W/pouch by Oakley
$252
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Gray, Logo: Gunmetal
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12138594 |
| MPN | OKT-OO9154-13 |
| GTIN | 0700285568713 |
| Model | OO9154 |
| Logo Color | Gunmetal |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Gray |
| Lens Socket Width | 62 mm |
| Temple Length | 133 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 15 mm |
| Vertical (including frame) | 40 mm |
| Country of Origin | Brazil |
| Lens Technology | Polarized |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Frame Material | Plastic |
| Style | Athletic |
| Theme | Flag Sports |
| Features | Rimless Lightweight Reflective |