Flak 2.0 S Sunglasses OO9511-0759 Steel Photochromic Clear Black W/case by Oakley
$255
$257
Details
Oakley sunglasses - Frame: Gray, Lens: Clear to Black, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12140712 |
| MPN | OO9511-0759 |
| Model | OO9511-0759 |
| Frame Color | Gray |
| Lens Color | Clear to Black |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 123 mm |
| Lens Socket Width | 59 mm |
| Bridge Size | 16 mm |
| Protection | 100% UV |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Photochromic |
| Style | Wrap |
| Frame Material | O Matter |
| UV Protection | 3F/1F |
| Theme | Sport |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Country of Origin | United States |
| Bridge | 16 mm |
| Vertical (including frame) | 35 mm |
| Materials sourced from | United States |
| Manufacturer Color | Matte Transparent Stonewash |