Det Cord Matte Black/grey Men`s Sunglasses OO9253-0661 by Oakley
$218
Details
Oakley sunglasses DET CORD - Frame: MATTE BLACK, Lens: GREY
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12170857 |
| MPN | OO9253-0661 |
| GTIN | 888392180513 |
| Model | OAKLEY DET CORD |
| Lens Color | GREY |
| Frame Color | MATTE BLACK |
| Lens Width | 60.8 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Length | 135 mm |
| Frame Width | 130 mm |
| Features | Lightweight |
| MSRP | 212 |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 41.3 mm |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |