Contrail TI Sunglasses OO6050-0457 Satin Steel Sapphire Polarized W/case by Oakley
$305
$326
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Blue, Logo: Silver
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12175704 |
| MPN | OO6050-0457 |
| Model | OO6050-0457 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Blue |
| Logo Color | Silver |
| Temple Length | 144 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Aviator |
| Frame Material | Titanium |
| Theme | Designer |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 14 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Manufacturer Color | Satin Light Steel |