Dkny Women`s Chronograph White Dial White Dial Watch - NY8502 by DKNY
$222
$250
Details
DKNY watch - Dial: White, Band: Multicolor
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
Product Specs
| Brand | DKNY |
| SKU | 12194207 |
| MPN | NY8502 |
| GTIN | 674188223102 |
| Model | NY8502 |
| Dial Color | White |
| Band Color | Multicolor |
| Case Size | 38mm |
| Lug Width | 20mm |
| Department | Women Watches |
| Type | Wristwatches |
| Style | Stainless steel |
| Features | Water resistant up to 50 Meters |
| Movement | Quartz |
| Band Material | Stainless steel |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50m |
| Watch Shape | Round |
| Band/Strap | Bracelet |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Closure | Deployant |
| Gender | Women |
| Bullet Point 5 | Stainless Steel Case |
| Movement Type | Quartz |
| Bullet Point 1 | Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
| Bullet Point 2 | Scratch resistant Mineral |
| Bullet Point 3 | Quartz movement |
| Bullet Point 4 | White dial |
| Case Diameter | 38mm |
| Crystal Type | Mineral |
| Clasp Type | Deployment |
| Case Shape | Round |
| Crown | Push/pull |