Frogskins Range Trans Stonewash/prizm Deep Water Polar 55 mm Sunglasses by Oakley
$249
Details
Oakley sunglasses Frogskins Range - Frame: Trans Stonewash/Clear, Lens: Prizm Deep Water Polarized
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12212553 |
| MPN | OO9284-0955 |
| GTIN | 888392611710 |
| Model | Oakley Frogskins Range |
| Lens Color | Prizm Deep Water Polarized |
| Frame Color | Trans Stonewash/Clear |
| Lens Width | 55 mm |
| Temple Length | 136 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Frame Width | 134 mm |
| Size | L |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 44.1 mm |
| Lens Technology | Polarized Prizm |
You might also like
Oakley Frogskins Range Sunglasses - Matte Black W/prizm Sapphire - Frame: Matte Black, Lens: Prizm Sapphire
Oakley Frogskins Range 009284 Maverick Vinales/prizm Road Sunglasses 131 - Frame: MATTE BLACK GREY SMOKE, Lens: ROAD
Oakley Frogskins Range Sunglasses - Frame: Matte Black
Oakley Frogskins Range Fortnite Collection Matte Trans Blue Prizm Black 9284-16 - Frame: Blue, Lens: Black
Oakley OO9284-1755 Frogskins Range Sunglasses Matte Abyss Frame W/ Prizm Black - Frame: Matte Abyss, Lens: PRIZM Black