Sylas Sunglasses Shiny Black Prizm Ruby Polarized OO9448-0560 with Pouch by Oakley
$209
Details
Oakley sunglasses - Frame: Black, Lens: Red, Logo: Red
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12212929 |
| MPN | OO9448-0560 |
| Model | OO9448-0560 |
| Frame Color | Black |
| Lens Color | Red |
| Logo Color | Red |
| Temple Length | 140 mm |
| Lens Socket Width | 60 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Style | Square |
| Frame Material | O Matter |
| Theme | Designer |
| UV Protection | 100% UV |
| Country of Origin | Brazil |
| Bridge | 17 mm |
| Vertical (including frame) | 50 mm |
| Materials sourced from | Brazil |