Sielo SQ Sunglasses Matte Blue Prizm Black Polarized OO9480-1257 W/case by Oakley
$268
Details
Oakley sunglasses - Frame: Blue, Lens: Black, Logo: Gold
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12214313 |
| MPN | OO9480-1257 |
| GTIN | 888392677051 |
| Model | OO9480-1257 |
| Frame Color | Blue |
| Lens Color | Black |
| Logo Color | Gold |
| Temple Length | 141 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Women |
| Type | Sunglasses |
| Style | Square |
| Theme | Sport Standard Issue |
| Lens Technology | Mirrored Polarized Prizm |
| Frame Material | Acetate Metal |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Vertical (including frame) | 53 mm |
| Bridge | 18 mm |
| Manufacturer Color | Matte Trans Abyss |