G-shock GA-110GB-1A Black Gold Analog Digital Men`s Watch by Casio
$184
Details
Casio watch [GA110GB-1A] - Dial: Black, Gold, Band: Black, Bezel: Black
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12217084 |
| MPN | GA110GB-1A |
| GTIN | 0079767943219 |
| Model | CASIO G-SHOCK |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black Gold |
| Max Wrist Size | 8.6-9 in |
| Lug Width | 20 mm |
| Case Size | 51 mm |
| Closure | Buckle |
| Indices | Arabic Numerals Arrow Markers |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Case Thickness | 17 mm |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Sport Sports |
| Features | Alarm Shock-Resistant |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200 m (20 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | GA110GB-1A |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin |
| Case Finish | Gloss |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Display | Analog & Digital |