Whisker Carbon/prizm Black 60 mm Sunglasses OO4141-0160 by Oakley
$235
Details
Oakley sunglasses Whisker - Frame: Carbon, Lens: Prizm Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12220002 |
| MPN | OO4141-0160 |
| GTIN | 888392489104 |
| Model | Oakley Whisker |
| Lens Color | Prizm Black |
| Frame Color | Carbon |
| Lens Width | 60 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Frame Width | 134 mm |
| Size | L |
| Type | Sunglasses |
| Department | Men |
| Lens Material | Polycarbonate |
| UV Protection | 100% UV Protection |
| Frame Material | Lightweight O Matter |
| Lens Height | 34.8 mm |
| Lens Technology | Prizm |