by Bulova Dress Two Tone White Dial Mens Watch 45B148 by Caravelle
$259
NEW
Details
Caravelle watch Dress - Dial: White, Band: Gold, Silver, Bezel: Gold
Caravelle is a stylish watch brand known for its affordable yet elegant timepieces. With a focus on contemporary design, Caravelle offers a diverse range of watches that cater to various tastes and occasions. Whether you`re dressing up for a formal event or seeking a chic everyday accessory, Caravelle provides quality options that enhance your personal style effortlessly.
Product Specs
| Brand | Caravelle |
| SKU | 12223418 |
| MPN | 45B148 |
| GTIN | 042429552920 |
| Model | Dress |
| Bezel Color | Gold |
| Band Color | Gold Silver |
| Dial Color | White |
| Lug Width | 20 mm |
| Case Size | 41 mm |
| Closure | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices | Stick Indexes |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 11 mm |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Bezel Type | Fixed Fluted |
| Watch Shape | Round |
| Style | Casual Classic Dress/Formal |
| Features | 12-Hour Dial Date Indicator Mineral Crystal Water-Resistant |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 30 m (3 ATM) |
| Movement | Quartz |
| Reference Number | 45B148 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Polished |
| Display | Analog |