Pontos Chronograph Automatic Black Dial Men`s Watch by Maurice Lacroix
$1749
$4500
NEW
Details
Maurice Lacroix watch Pontos - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Maurice Lacroix is a prestigious Swiss watch brand known for its exceptional craftsmanship and innovative designs. Offering a range of luxury timepieces, Maurice Lacroix combines traditional horology with contemporary style to create watches that appeal to discerning enthusiasts. With Maurice Lacroix, you can experience a perfect blend of elegance and precision, making each watch a true statement of sophistication.
Product Specs
| Brand | Maurice Lacroix |
| SKU | 12226936 |
| MPN | PT6388-SS002-320-1 |
| GTIN | 7630020612599 |
| Model | Maurice Lacroix Pontos PT6388-SS002-320-1 |
| Dial Color | Black |
| Band Color | Silver-tone |
| Bezel Color | Silver-tone |
| Case Size | 43 mm |
| Band Width | 21 mm |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Reference Number | PT6388-SS002-320-1 |
| Style | Watches |
| Features | Chronograph Date Hour Minute Small Second |
| Movement | Automatic |
| Band Material | Stainless Steel |
| Display | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 100 meters / 330 feet |
| Year Manufactured | 2010-Now |
| Indices | Arabic Numeral |
| Watch Shape | Round |
| Country of Origin | Switzerland |
| Caseback | Transparent |
| Bezel Type | Fixed |
| Case Thickness | 15.2 mm |
| Handedness | Left |
| Bezel | Fixed |
| Case Diameter | 43 mm |
| clasp | Deployment with Push Button Release |
| Gender | Men`s |
| Series | Pontos |