Aquis Date Rainbow Upcycle Special Men`s Watch 01 733 7766 4150-SET by Oris
$1915
$2700
NEW
Details
Oris watch Aquis - Dial: Rainbow, Multicolor, Band: Silver
Oris SA is a Swiss manufacturer of mechanical watches. The company was founded in 1904 and is based in H?lstein in the canton of Basel-Landschaft.
Product Specs
| Brand | Oris |
| SKU | 12231937 |
| MPN | 01 733 7766 4150-SET |
| Model | Oris Aquis |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Rainbow Multicolor |
| Case Size | 41.50 mm |
| Band Width | 22 mm |
| Closure | Folding |
| Indices | Stick Baton Indexes |
| Year Manufactured | 2025 |
| Band/Strap | Bracelet |
| Case Thickness | 12.60 mm |
| Handedness | Left |
| Department | Men |
| Caseback | Exhibition |
| Bezel Type | Uni-Directional Rotating |
| Watch Shape | Round |
| Style | Luxury |
| Features | Water Resistant over 100 m Date Date Indicator Water-Resistant Swiss Made |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance | 300 m (30 ATM) |
| Reference Number | 01 733 7766 4150-SET |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| With Manual/Booklet | Yes |
| Country of Origin | Switzerland |
| Display | Analog |
You might also like
Oris Aquis Date Automatic Pink Unisex Watch 01 733 7770 4158-07 8 18 05P - Face: Pink, Dial: Pink, Band: Silver
Oris Aquis Date Blue Mother of Unisex Watch 01 733 7770 4155-07 8 18 05P - Face: Blue, Dial: Blue, Band: Silver
Oris Aquis Date Green Mother of Unisex Watch 01 733 7770 4157-07 8 18 05P - Face: Green, Dial: Green, Band: Silver
Oris Aquis Date Automatic 39mm Men`s Watch 01 733 7732 4135-07 5 21 10FC - Face: Blue, Dial: Blue, Band: Brown
Oris Aquis Date Automatic Pink Mop Dial Unisex Watch 01 733 7770 4158-07 4 18 - Dial: Pink Mother of Pearl, Band: Pink, Bezel: Silver-tone
Oris Aquis Date Automatic 39mm Men`s Watch 01 733 7732 4157-07 5 21 10FC - Face: Green, Dial: Green, Band: Brown