Men`s Sylas Rectangular 60mm Polarized Sunglasses Matte Brown OO9448-35 by Oakley
$171
NEW
Details
Oakley sunglasses Sylas - Frame: Matte Brown, Lens: Brown
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12236040 |
| MPN | OO9448-35 |
| GTIN | 7895653254763 |
| Model | Oakley Sylas |
| Frame Color | Matte Brown |
| Lens Color | Brown |
| Lens Size | 60 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Country of Origin | Brazil |
| Style | Rectangular |
| Department | Men |
| Features | 100% UV Protection |
| Frame Material | Plastic |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Technology | Prizm Tungsten Polarized |
| MSRP | $201 |
| Type | Sunglasses |
You might also like
Oakley 0Oo9448 Sylas Rectangle Sunglasses - Black Ink / Prizm Ruby Polarized - Black Ink/Prizm Ruby Polarized, lens__map: Red
Oakley 0Oo9448 Sylas Rectangle Sunglasses - Matte Black / Prizm Black Polarized - Matte Black/Prizm Black Polarized, lens__map: Black
Oakley Men`s Sylas Prizm Polarized Black Ink/prizm Ruby One Size Sunglasses - Black Ink/Prizm Ruby, Frame: Black, Lens: Orange
Oakley 0Oo9448 Sylas Rectangle Sunglasses - Matte Black / Prizm Black - Matte Black/Silver/Prizm Black, lens__map: Black
Oakley 0Oo9448 Sylas Rectangle Sunglasses - Polished Black / Prizm Grey - Polished Black/Prizm Grey, lens__map: Grey
Oakley 0Oo9448 Sylas Rectangle Sunglasses - Polished Rootbeer / Prizm Bronze - Polished Rootbeer/Prizm Bronze, lens__map: Brown
Oakley Sylas Tour De France Sunglasses- Matte Black Splatter/prizm Black - Frame: Black