CD Icono S1F 1000 Black Eyeglasses 54-17-140mm Comes W/full Set by Dior
$359
$849
NEW
Details
Dior eyeglasses ICONO - Frame: Black
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12238426 |
| Model | DIOR CD ICONO S1F |
| Frame Color | Black |
| Bridge Width | 17 mm |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Pattern | Solid |
| Year Manufactured | 2020-2029 |
| Department | Men |
| Type | Eyeglasses |
| Unit Type | oz |
| Style | Square |
| Frame Material | Plastic |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Cat Eye Full Rim Rectangular |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | Italy |
| Product Line | Christian Dior |
You might also like
Dior CD Icono S5I 6400 Color Brown 51-20-145 Eyeglasses - Frame: Brown
Dior CD Icono S1F 6400 Color Beige 54-17-140 Eyeglasses - Frame: Beige
Dior CD Icono S5I 2000 Color Dark Havana 51-20-145 Eyeglasses - Frame: Dark Havana