Heirloom Chrono Analog Display Japanese Quartz Black Watch 39mm by Vestal
$228
NEW
Details
Vestal watch Heirloom - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Vestal is a unique watch brand known for its distinctive designs that blend style with functionality. Focusing on both fashion and durability, Vestal offers a range of eye-catching timepieces suitable for various lifestyles. With Vestal, you can enjoy innovative craftsmanship and bold aesthetics, making every watch a statement piece that reflects your personal style.
Product Specs
| Brand | Vestal |
| SKU | 12243149 |
| MPN | HEI3CM02 |
| Model | Vestal Heirloom |
| Bezel Color | Black |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black |
| Case Size | 12 mm |
| Band Width | 18 mm |
| Band/Strap | Bracelet |
| Department | Unisex Adults |
| Caseback | Screwback |
| Bezel Type | Fixed |
| Watch Shape | Round |
| Style | Classic |
| Features | Chronograph |
| Case Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Water Resistance | 100 m (10 ATM) |
| With Papers | No |
| Reference Number | HEI3CM02 |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Finish | Matte |
| With Manual/Booklet | No |
| Country of Origin | Japan |
| Display | Analog |