G-shock Gent`s Mudmaster Ana-digi Brown Resin Band Men`s Watch - GG10001A5 by Casio
$521
NEW
Details
Casio watch [GG-1000-1A5|GG10001A5] MUDMASTER - Face: Black, Dial: Black, Band: Brown, Gray, White, Beige, Green
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
Product Specs
| Brand | Casio |
| SKU | 12287795 |
| MPN | GG-1000-1A5|GG10001A5 |
| GTIN | 889232114750 |
| Model | G-SHOCK MUDMASTER |
| Face Color | Black |
| Band Color | Brown Gray White Beige Green |
| Dial Color | Black |
| Band Width | 0.94" |
| Calendar | Date/Day/Month/Year |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 0.66" |
| Collection | G-Shock |
| Crystal | Mineral |
| Dial | Black |
| Theme | G-Shock |
| Water Resistant | 200 m |
| Movement | Quartz |
| Indices | Arabic Numerals |
| Band/Strap | Two-Piece Strap |
| Reference Number | GG-1000-1A5 |
| Caseback | Solid |
| Department | Men |
| Type | Wristwatch |
| Band Material | Resin Polyurethane Silicone Leather Rubber |
| Bezel Type | Compass |
| Watch Shape | Round |
| Style | Pilot/Aviator Diver Luxury Dress/Formal Casual Military |
| Features | Date Indicator Backlight Atomic/Radio Controlled Calculator Alarm Altimeter Acrylic Crystal LED Display Day Indicator Chronograph |
| Case Finish | Matte |
| Case Material | Aluminum Stainless Steel Resin Plastic |
| Display | Analog Digital |
You might also like
Casio G-shock Mudmaster GG-1000-1A3 Twin Sensor Men`s Watch - Green - Dial: Green, Band: Green
Casio G-shock Mudmaster GSG100-1A All Black Solar Outdoors Military Mens Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
G-shock GG1000-1A3 Mudmaster Men`s Twin Sensor Compass Military OD Green Watch - Dial: Green, Band: Green, Bezel: White, Black
Casio G-shock Mudmaster Orange Strap Men`s Watch GG-B100X-1A9 - Band: Orange, Bezel: Black
Casio G-shock GWG-2000-1A1 Mudmaster Black Master OF G Men`s Watch - Black