Homme BlackTie185 J1Y Eyeglasses Soft Grey-palladium Optical Frame 54mm by Dior
$290
$365
NEW
Details
Dior eyeglasses - Frame: Gray
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
Product Specs
| Brand | Dior |
| SKU | 12292755 |
| MPN | 156338-2 |
| GTIN | 762753235619 |
| Model | BlackTie185 |
| Frame Color | Gray |
| Lens Socket Width | 54 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Department | Men |
| Type | Frames |
| Style | Full Rim |
| Vertical | 36 mm |
| Frame Material | Metal & Plastic |
| Features | prescription-ready |
| Country of Origin | Italy |