Stella Mccartney SK0025O Kids Eyeglasses 001 Black / Demo Lens 49mm by Stella McCartney
$172
NEW
Details
Stella McCartney eyeglasses - Frame: Black
Born and raised in London and the English countryside, Stella McCartney graduated from Central St Martins in 1995. A signature style of sharp tailoring, natural confidence and sexy femininity was immediately apparent in her first collection and after only two collections, in 1997, she was appointed the Creative Director of Chloe in Paris and enjoyed great success during her tenure.
Product Specs
| Brand | Stella McCartney |
| SKU | 12296404 |
| Model | Stella McCartney SK0025O |
| Frame Color | Black |
| Lens Socket Width | 49 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Temple Length | 130 mm |
| Type | Eyeglasses |
| Department | Kids |
| Style | Round |
| Frame Material | Plastic |
| Features | Full Rim |