Eyeglasses-MS8901 C3 57 Burgundy by Chanel
$285
NEW
Details
Chanel eyeglasses - Frame: Burgundy
Chanel is a luxury company that focuses on high fashion and ready-made clothes, luxury products, and accessories. As a fashion designer, Coco Chanel catered to women`s taste for elegance in dress, with blouses and suits, trousers and dresses, and jewelry of simple design, that replaced the opulent, over-designed, and constrictive clothes and accessories of 19th-century fashion.
Product Specs
| Brand | Chanel |
| SKU | 12298570 |
| Model | MS8901 C3 57 |
| Frame Color | Burgundy |
| Lens Width | 57mm |
| Bridge Width | 16mm |
| Temple Length | 130mm |
| Frame Material | Plastic |
| Department | Women |
| Type | Full Rim |