Actuator Sunglasses Shiny Balsam Teal Blue Prizm Black OO9250-1157 W/case by Oakley
$218
NEW
Details
Oakley sunglasses - Frame: Blue, Lens: Black
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12317265 |
| MPN | OO9250-1157 |
| GTIN | 888392611642 |
| Model | OO9250-1157 |
| Frame Color | Blue |
| Lens Color | Black |
| Temple Length | 146 mm |
| Lens Socket Width | 57 mm |
| Department | Men |
| Type | Sunglasses |
| Lens Technology | Mirrored Prizm |
| Style | Square |
| Frame Material | Rubber O Matter |
| Theme | Sport |
| UV Protection | 100% UV |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Bridge | 16 mm |
| Vertical (including frame) | 51 mm |
| Country of Origin | United States |