Tone Down OX8168-0152 Oval Satin Black Eyeglasses Frame 52-18 by Oakley
$251
$338
NEW
Details
Oakley eyeglasses TONE DOWN - Frame: SATIN BLACK
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
Product Specs
| Brand | Oakley |
| SKU | 12318523 |
| Model | OAKLEY TONE DOWN OX8168-0152 |
| Frame Color | SATIN BLACK |
| Frame Width | 135mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 52 mm |
| Lens Socket Width | 52 mm |
| Temple Length | 138mm |
| Vertical | 41 mm |
| Pattern | Solid |
| Character | Vision |
| Department | Unisex Adults |
| Type | Eyeglasses |
| Frame Material | Acetate |
| Style | Oval |
| Theme | Designer |
| Personalized | No |
| Features | Full Rim |